Omámení Kolumbií

O Cannondale / Novinky / Omámení Kolumbií
Ve vysokých horách severovýchodně od Bogoty leží malé jezero, na jehož pobřeží stojí staré vesnice. A v jedné takové vesnici je něco nového. Něco, co s sebou přinesl cizinec ze severu. Je to několik dvoukolových strojů vyrobených nikoliv pro asfaltové silnice, kde jezdí městští lidé. Tyto stroje ale nebyly vyrobeny ani pro zrádné traily, kde jezdí lidé z hor. Byly vyrobeny pro prašné silnice, po kterých jezdí vesničané na koních.

 

Cizinec se připojuje ke třem místním – dvěma mužům a jedné ženě – a připravují sami sebe na výlet do vysokých hor topících se v oblacích. Přichází déšť. Cesty se stávají kluzkými. Kaluže se rozrůstají. Čtyři jezdci osedlávají nové stroje a vydávají se na cestu počasí navzdory. Stoupají na vrchol hory, stoupají do deště, větru a chladu. Jedou dále, až se očím ztratí. Navečer se pak vrací z opačné strany hory. Unavení a ošlehaní větrem, ale přesto velmi živí. Poznali tuto zemi způsobem, jako většina cestovatelů na dvou kolech zatím ne. Stroje umožnily poznat jinou tvář Kolumbie. Díky nim se ze starých cest staly nové.

Cannondale SuperX v Kolumbii

V dlouhé a uznávané literární kariéře Gabriela García Márqueze je malá, ale významná poznámka:

Část svého spisovatelského života strávil jako reportér v deníku El Espectador, který se mimo jiné zabýval i cyklistikou. Přesto, že psaní o sportu bylo zastíněno bohatými příběhy o lidech a historii Kolumbie, patří cyklistika k národní identitě této země. „Říkáme, že fotbal je náš národní sport, ale myslím si, že národním sportem Kolumbie byla vždy cyklistika“ připomíná Mauricio Ordóñez, spolumajitel kavárny a cyklistického studia Fuga v Bogotě.

Cannondale SuperX v Kolumbii

Nahoře v horách je krása přímo hmotná. S láskou místních k cyklistice se setkáte na každém kroku – netřeba magického realismu. Andy jsou ve výškách mezi 3000 m. n. m. a 3 500 m. n. m. až příliš kontaktní. Nadmořskou výšku cítíte v hlavě, na srdci i na plících a tradiční Kolumbijský způsob, jak tyto hory pokořit, je jízdou na kole.

Cannondale SuperX v Kolumbii

Cyklistická kultura v Kolumbii je jasně rozdělena na MTB cyklisty a silniční cyklisty.

Jelikož na většině území země najdeme pohoří And, je jasné, že horská cyklistika má navrch.  Říká se, že na jedno prodané silniční kolo v Kolumbii připadá devět kol horských. Přesto v rozlehlé metropoli Bogotě jsou silniční cyklisté nejběžnější. Za časných rán vyrážejí z města do hor, aby si protáhli nohy a roztáhli plíce.

Cannondale SuperX v Kolumbii

Ordóñez, spolu se svým společníkem Fugy Camilem Jaramillem, se vydávají na dobrodružství s „cizincem“ Jamesem LaLondem z Cannondalu a místní sportovkyní Annou Bonilla Paez. LaLonde s sebou přivezl kola Cannondale SuperX SE a CAADX SE vybavené plášti WTB Riddler o rozměru 700 x 37C. „Gravel,“ „all-road,“ „cyklokros“ všechny tyto kategorie kol jsou pro Kolumbijce neznámé, i když je zdejší prostředí ideální pro gravel výpravy. „Myslím si, že lidé v Kolumbii jsou spokojení s ježděním po stále stejné trase,“ říká Ordóñez. Navzdory tomu Ordóñez věří, že: „Procento lidí, kteří chtějí objevovat a účastnit se výprav, jaká je ta naše, stále roste.“ Se svým cyklokrosovým kolem a enduro motorkou prozkoumává zapadlé cesty své země a nejen je. „Jsem zvědavý člověk a věci mě začnou brzy nudit. To mě donutilo vyrazit a prozkoumávat,“ říká. Když popisuje SuperX srovnává Ordóñez různé kategorie rámů. „SuperX je silniční kolo, které chce být kolem horským. Je o něco agresivnější, hbitější a reaguje rychleji.“

Cannondale SuperX v Kolumbii

Štěrkové cesty okolo Guatavie jsou zřídkakdy využívány někým jiným, než farmáři a místními obyvateli a jsou skvělým testem kol řady SE. „S tímto kolem nemusíte jet někam daleko, abyste si užili zábavu,“ říká Jaramillo. „Prostě jedete tam, kam jezdíte vždycky, jen si uděláte malou zajížďku.“ Tím, že opustíte cesty, po kterých jste jeli nesčetněkrát, objevíte nové, dosud neježděné a málo používané cestičky. „Se silničním kolem vždycky narazíte na to, že cesta není dostatečně kvalitní pro vaše kolo, ale pokud máte kolo, jako je toto, můžete jet kamkoliv,“ dodává Jaramillo. Zamířili do výšin a zanechali za sebou asfaltové cesty, které jezdce omezují jen na okolí města. Kolumbijci se na ježdění do neznáma vrhli s vervou. „Kolumbijci necouvnou, nemají to v povaze,“ říká LaLonde.

Cannondale SuperX v Kolumbii

Jak Ordóñez, tak Jaramillo strávili v okolí hodně času na asfaltových silnicích. Díky tomu, že nebyli svazováni potřebou asfaltu, mohli svůj region poznat z úplně jiného úhlu. Ke konci dne, při doplňování tekutin v Club Colombia a Cerveza Poker, si vyprávěli zážitky z výpravy. „Bylo to, chlape, jako bychom byli uprostřed ničeho, ale když jsme se podívali do mapy, zjistili jsme, že jsme byli kousek od místa, kolem kterého jsme jezdili celý rok,“ říká Jaramillo.

Cannondale SuperX v Kolumbii

Tohle je svoboda univerzálního stroje. Tento trend se v Kolumbii začíná teprve rozjíždět, ale místní byli nadšeni. „Jedno si určitě pořídím a zařídím, aby můj kamarád taky jedno dostal,“ říká Jaramillo.

Cannondale SuperX v Kolumbii

Zobrazené produkty

Cannondale SuperX SE

Cannondale SuperX SE

Cannondale CAADX SE

Cannondale SuperX SE

Cannondale - Logo
[X]

Přihlašte se k odběru novinek!

Získejte přehled o novinkách a akcích značky Cannondale.