Elektorokola FAQ

O Cannondale / Elektorokola FAQ

Elektrokola – často kladené otázky

Jaká je vlastně jízda na elektrokole? 
Jízda na elektrokole je příjemně snadná. Stačí systém aktivovat tlačítkem u řídítek (nebo na rámu) a šlápnout do pedálů. Elektromotor jednoduše usnadňuje šlapání. Pokud toužíte po větší podpoře či výkonu, stisknete tlačítko a zvolíte si požadovaný režim dopomoci. Jedete do prudkého kopce a chcete ulevit svým nohám nebo zrychlit? Jednoduše zvolte vyšší režim.

Jak elektrokolo funguje? Kde je umístěn motor s baterií? 
Na elektrokole, nebo také e-biku, se jezdí stejným způsobem, jako běžném jízdním kole. Elektrické kolo je však vybaveno baterií a středovým motorem nebo motorem umístěným v náboji zadního kola. Vše je vzájemně propojeno s ovládací jednotkou a displejem, který zobrazuje informace jako je rychlost, dojezd a úroveň výkonu. Díky integraci ve spodní rámové trubce bývá baterie často plně skryta oku.

Jak daleko mě elektrokolo doveze? 
Na výdrž baterie má vliv mnoho faktorů. Při plném nabití baterie se dojezd elektrokola pohybujeme mezi 35 a 160 km, a může být i delší. Obecně platí, že čím více a intenzivněji používáte dopomoc elektromotoru, tím více energie spotřebováváte. Právě tento faktor má přímý vliv na celkový dojezd za asistence elektrické dopomoci. Je to podobný vztah jako u ujetých kilometrů na 1 litr benzínu.

Další faktory ovlivňující dojezd elektrokol jsou spojeny s překonáváním různých forem odporu během jízdy. Patří sem například jízda do kopce, povrch terénu, šířka a dezén plášťů či hmotnost jezdce a celkového vybavení.

TIP: Pro dosažení maximálního dojezdu volte optimální úroveň dopomoci pro daný terén a průběžně sledujte stav baterie na displeji ovládací jednotky.

Jak dlouho trvá nabití baterie?
Doba potřebná pro nabití baterie je závislá na její velikosti, kapacitě a typu nabíječky. Součástí každého elektrického kola je technická příručka poskytující informace o daném elektrickém systému. Baterii s vyšší kapacitou 625Wh je možné nabít na 50 % přibližně za dvě hodiny. Plné nabití pomocí standardní nabíječky trvá pět hodin. S rychlonabíječkou pak můžete dobu nabíjení snížit až téměř na polovinu potřebného času.

Jaká je životnost baterie?
Při výrobě baterií je kladen důraz na jejich životnost. Baterie pro elektrokola zvládnou více jak 500 nabíjecích cyklů. Jedná se o lithiovou baterii podobnou té, kterou najdete ve vašem chytrém telefonu, jen o něco větších rozměrů. Li-Ion baterie také nemají takzvaný "paměťový" efekt, takže není nutné baterii úplně nabít nebo zcela vybít, než ji znovu nabijete před další jízdou.

Kde si mohu ověřit aktuální dojezd elektrokola?
Dojezd neboli vzdálenost, kterou můžete urazit na zbývající energii v baterii, je možné ověřit na displeji umístěném na řídítkách nebo dokonce prostřednictvím svého chytrého telefonu.

Jakým způsobem je možné elektrokolo dobíjet?
Dobití elektrického kola je snadné. Baterie se dobíjí pomocí nabíječky, která je součástí balení. Baterii je možné dobíjet buď přímo na elektrokole, nebo je možné ji vyjmout z rámu a dobít ji separátně doma nebo v kanceláři.

Dobíjí se baterie při šlapání? 
Ne, pro dobití baterie je nutné použít nabíječku, kterou zapojíte do běžné elektrické zásuvky. Je to stejné jako, když nabíjíte svůj mobilní telefon nebo notebook.

Rozjede se elektrokolo i bez šlápnutí do pedálů?
Ne, elektromotor poskytuje dopomoc pouze během šlapání. Na elektrokole se jezdí stejným způsobem jako na klasickém kole. Můžete šlapat bez elektrické dopomoci a jezdit na volnoběh, ale dopomoc se aktivuje pouze, když na kole skutečně šlapete.

Mohu nabíječku pro elektrokolo použít také pro dobíjení dalších zařízení? 
Ne, každé elektrokolo Cannondale je dodáváno společně se specifickou nabíječkou, jež je určena výhradně pro daný typ elektrokola. Jedná se o prevenci proti případnému poškození.

Zlepšuje jízda na elektrokole fyzickou kondici?
Ano, jízda na elektrokole představuje skvělý způsob, jak se dostat do kondice. Elektrickou dopomoc si můžete volit v závislosti na tom, jak moc intenzivně chcete šlapat do pedálů. To, že máte k dispozici elektrickou dopomoc zkrátka znamená pouze větší svobodu volby.

Vyjedu na elektrokole prudké stoupání?
Samozřejmě. Jízda na elektrickém kole znamená, že dojedete dále, výše a snadněji vystoupáte do míst, do kterých byste se na klasickém kole možná nikdy nepodívali.

Mohu si baterii na elektrokole zabezpečit proti odcizení?
Na všech elektrokolech Cannondale jsou baterie z bezpečnostních důvodů uzamčeny k rámu. Pokud chcete baterii z rámu vyjmout, je nutné ji nejprve odemknout klíčem, jež je spolu s elektrokolem dodáván.

Mohu na elektrokole jezdit v dešti? 
Ano, všechny elektrické komponenty jsou navrženy a vyrobeny tak, aby odolaly vodě. Na svém elektrokole Cannondale můžete bez obav vyrazit v dešti nebo jej pečlivě umýt vodou. Na očistu vašeho kola však nedoporučujeme používat tlakovou myčku.

Jak bych měl své elektrokolo zazimovat?
Přes zimu, kdy na kole nejezdíte, doporučujeme vyjmout baterii z kola a uložit ji na suchém a teplotně stabilním místě. Li-Ion baterie by se neměly skladovat ve vlhku, vysokých ani nízkých teplotách. Pro zajištění dlouhé životnosti byste měli baterii udržovat nabitou na přibližně 70 %.

Kolik CO2 emisí ušetřím tím, že na elektrokole jezdím do práce?
Většina elektrokol Cannondale je na náboji předního kola vybavena snímačem, který automaticky ukládá údaje o vaší jízdě. Jediné, co je třeba, je stáhnout si aplikaci Cannondale, spárovat ji s kolem a pokaždé, když dáte přednost jízdě na kole před jízdou autem, můžete sledovat, jak vy a celá komunita Cannondale zlepšujete ekologickou stopu.

Během jízdy na elektrokole vypouštíte při plném výkonu ekvivalent maximálně 3-5 gramů CO2 na kilometr (díky nabíjení přes elektrický výstup a způsobu, jakým byla tato elektřina dodávána). Pokud byste stejnou cestu absolvovali autem, emise CO2 by dosáhla více jak 120 gramů/km. Šetřete naši planetu a zároveň se udržujte fit!


Na co bych se měl/a při koupi elektrokola zaměřit? Jaké typ elektrokola je pro mě vhodný?
Volba správné značky jízdního kola znamená především spolehlivost, vysokou kvalitu a bezpečný produkt. Následně je třeba se zamyslet na tím, za jakým účelem budete své elektrokolo používat, a v jakém terénu budete jezdit. Doporučujeme navštívit některého z našich prodejců, kde uvidíte konkrétní modely naživo a odborný personál vám pomůže vybrat ten správný typ a velikost. Z naší široké nabídky si vybere úplně každý.

NABÍDKA ELEKTROKOL CANNONDALE

Jaké druhy motorů pro elektrokola existují?
Dle umístění motoru na kole dělíme elektrokola v zásadě na dva typy: elektrokola se středovým motorem nebo motorem umístěným v náboji zadního kola.

Elektrokola s motorem v náboji zadního kola jsou určena převážně pro jízdu po městě, příležitostnou cyklistiku a dojíždění do práce. Toto řešení je rovněž vhodné pro silniční cyklistiku. Jeho výhodou je nízká hmotnost a zcela nenápadný až diskrétní vzhled.

Středový motor umístěný v samém středu rámu v oblasti klik je obecně výkonnější a tím i vhodnější pro jízdu v terénu a delší trasy. Proto jej najdeme převážně na horských kolech.

NABÍDKA ELEKTROKOL CANNONDALE

Kde všude mohu na elektrokole jezdit? 
S elektrokolem můžete jezdit všude tam, kde jsou běžná kola povolena: v lesích, na horách, na cyklostezkách, polních cestách a silnicích. Elektrokola Speed Pedelec a elektrokola třídy 3 jsou považována za motocykly, a proto se na ně mohou vztahovat různém dopravní předpisy. Pokud rádi jezdíte v terénu můžete se také setkat s omezením v oblasti národních parků a rezervací.

Potřebuji k jízdě na elektrokole nějaké oprávnění?
Celkově vzato ne. V každé zemi však platí pro provoz elektrokol jiná pravidla. Například v Evropě se rozlišuje Pedelec a Speed Pedelec, což odpovídá třídě 1 a třídě 3 v USA. Elektrokola Pedelec a Class 1 mají vestavěný omezovač rychlosti 25 km/h, kdy se motor automaticky vypne při překročení této rychlosti a poté již šlapete za tzv. za své. Když vaše rychlost opět klesne pod 25 km/hod, dopomoc motoru se opět aktivuje. Totéž platí pro elektrokola Speed Pedelec a Class 3, která mají rychlostní limit 45 km/h. V některých zemích je toto kolo považováno za motocykl a může vyžadovat řidičský průkaz a povinnou přilbu. Doporučujeme tedy ověřit si příslušná pravidla silničního provozu.

Co znamená S-Pedelec?
Podle evropských předpisů by standardní elektrokola neměla jet rychleji než 25 km/h, zatímco elektrokola S-Pedelec (nebo Speed Pedelec) spadají do stejné klasifikace jako mopedy a mohou jet rychlostí až 45 km/h. Vzhledem ke svému označení moped vyžadují kola S-Pedelec řidičský průkaz, registrační značku a jezdec musí mít během jízdy povinnou výbavu, kterou je například helma.

Co u baterie znamená označení Wh?
Značí jeho vyšší hodnota lepší a výkonnější baterii?  
Zkratka Wh značí watthodiny a určuje, kolik energie je možné v baterii uchovat na jedno plné nabití. Čím větší je číslo Wh, tím více energie lze v baterii uchovat. Čím vyšší je tedy číslo Wh, tím větší je potenciální dojezd a tím dál a výš na svém elektrokole dojedete.

Co u elektromotoru značí hodnoty Nm a W? 
V technické specifikaci motoru jsou uváděny dvě veličiny: Newtonmetr (Nm) a Watt (W). Obě hodnoty udávají, jak velkou pomoc nebo výkon budete mít při rychlé jízdě nebo při stoupání do prudkého kopce. Úroveň Wattů je omezena předpisy na hodnotu 250. Newtonmetr je omezen pouze fyzikálními zákonitostmi a jeho hodnota reprezentuje točivý moment. Točivý moment je síla, které je třeba k otáčení zadního kola. Čím vyšší je točivý moment, tím rychleji lze zrychlit nebo vyjet do prudkého kopce.

Kde si mohu elektrokolo Cannondale zakoupit? 
Naše značka Cannondale disponuje celosvětovou sítí prodejen a oficiálních prodejců, kteří vám rádi pomohou s nákupem nového elektrokola. Jsou schopni vám doporučit ten správný typ, velikost i cenovou relaci elektrokola. Svého nejbližšího prodejce naleznete v odkazu níže.

NAJDĚTE SI SVÉHO PRODEJCE CANNONDALE

Cannondale - Logo
[X]

Přihlašte se k odběru novinek!

Získejte přehled o novinkách a akcích značky Cannondale.